Dzisiejszy artykuł niewątpliwie zainteresuje słuchaczy kierunku Zarządzanie w opiece zdrowotnej. Zapraszamy do lektury 🙂
W poniedziałek 27 listopada 2017r. Prezydent podpisał ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej, zgodnie z komunikatem wydanym przez Kancelarię Prezydenta. Ustawa dotyczy zapewnienia pacjentom profilaktycznej opieki zdrowotnej.
Zespół opieki zdrowotnej będzie musiał współpracować ze specjalistami, praktykującymi inne dzieciny w opiece nad pacjentem. Do poniedziałku przepisy nie wskazywały na obowiązek koordynacji opieki zdrowotnej nad pacjentem i komunikacji lekarzy pozastawowej opieki zdrowotnej z poszczególnymi specjalistami.
Przepisy ustawy regulują, iż o postępowaniu terapeutycznym będzie decydował lekarz podstawowej opieki zdrowotne, który będzie przewodnikiem po systemie opieki zdrowotnej. Będzie miał on jednak obowiązek szerokiej współpracy ze specjalistami, jak już zostało wskazane wyżej. Współpraca pomiędzy lekarzami POZ a specjalistami może odbywać się poprzez konsultacje za pomocą systemów teleinformatycznych czy komunikacji elektronicznej.
Celem zmiany przepisów jest zapewnienie pacjentom doskonałej profilaktyki, badań diagnostycznych i konsultacji ze specjalistami. W myśl ustawy lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej będą lekarze medycyny rodzinnej oraz specjaliści II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej.
Dynamiczne zmiany zachodzące w sektorze usług zdrowotnych sprawiają, że koniecznym staje się nieustanny rozwój oraz zastosowanie nowoczesnych modeli kierowania i zarządzania strategicznego firmą – dlatego serdecznie polecamy podjęcie studiów podyplomowych na kierunku “Zarządzanie w opiece zdrowotnej”. Co zawiera program studiów, do kogo jest adresowany i jakie korzyści przynosi? O tym wszystkim dowiecie się Państwo tu: https://podyplomowe.wsei.edu.pl/zarzadzanie-w-opiece-zdrowotnej/