Audytor wewnętrzny
Zawód audytora wewnętrznego w Polsce zyskuje coraz większą popularność, zapotrzebowanie na jego usługi nieustannie wzrasta. Obecnie, coraz większa ilość polskich przedsiębiorstw korzysta z audytu wewnętrznego i docenia korzyści płynące z jego przeprowadzenia. Zawód ten wymaga, spełnienia szeregu wymogów, które są zapisane w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. 157 art. 286 ust. 1 pkt 5d). Dodatkowo praca audytora wewnętrznego wiąże się z nieustającym podnoszeniem kwalifikacji oraz dokształcaniem się. W celu rozpoczęcia ścieżki zawodowej konieczne jest ukończenie studiów wyższych ze specjalizacją audytu wewnętrznego bądź ukończenie studiów podyplomowych na tym kierunku.
Audyt wewnętrzny według Instytutu Audytorów Wewnętrznych (IIA) w Polsce to działalność niezależna i obiektywna, której celem jest przysporzenie wartości i usprawnienie działalności operacyjnej organizacji. Praca audytora polega na systematycznej i dokonywanej w uporządkowany sposób ocenie procesów: zarządzania ryzykiem, kontroli i ładu organizacyjnego, i ma na celu poprawę ich działania. Wnioski z przeprowadzonego audytu wewnętrznego stanowią wsparcie dla firmy lub organizacji i pomagają w przybraniu właściwego, skuteczniejszego kierunku działania.
W Polsce zawód audytora wewnętrznego jest uregulowany w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. 157 art. 286 ust. 1 pkt 5d), zgodnie z którą kandydat starający się o stanowisko audytora wewnętrznego musi spełnić jeden z czterech poniższych warunków:
· Posiadanie przynajmniej jednego z certyfikatów: Certified Internal Auditor (CIA), Certified Government Auditing Professional (CGAP), Certified Information Systems Auditor (CISA), Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), Certified Fraud Examiner (CFE), Certification in Control Self Assessment(CCSA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) lub Chartered Financial Analyst (CFA).
· Zdanie w latach 2003-2006, z wynikiem pozytywnym egzaminu na audytora wewnętrznego przed Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Ministra Finansów.
· Legitymowanie się uprawnieniami biegłego rewidenta.
· Dyplom ukończenia studiów podyplomowych w zakresie audytu wewnętrznego, (wydany przez jednostkę organizacyjną, która była uprawniona do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych lub prawnych) wraz z dwuletnią praktyką.
Studia podyplomowe Audyt wewnętrzny i kontrola zarządcza w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki umożliwiają spełnienie tych wymagań i otwierają drzwi do kariery zawodowej audytora wewnętrznego. Studia przygotowują kompleksowo do pracy w audycie wewnętrznym oraz kontroli zarządczej. Zajęcia prowadzone są przez praktyków z wieloletnim stażem, co dodatkowo wpływa na wysoką jakość studiów. Nasi Słuchacze mają możliwość zgłębiania wiedzy zarówno w trakcie zajęć, jak również korzystając z platformy edukacyjnej, na której zamieszczane są materiały dydaktyczne.