Studia pierwszego stopnia – licencjackie lub inżynierskie stanowią solidną podstawę do rozpoczęcia kariery zawodowej. Co jednak, jeśli chcesz dalej rozwijać się i zdobywać wiedzę na coraz to wyższym poziomie? Na myśl od razu przychodzą dwa rozwiązania: studia drugiego stopnia, czyli studia magisterskie lub studia podyplomowe. Jaka jest różnica między tymi formami nauki? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź poniżej.
- Czas trwania. Jedną z większych różnic jakie zachodzą pomiędzy studiami magisterskimi, a studiami podyplomowymi jest ich czas trwania. Studia drugiego stopnia trwają dwa lata (jeśli kończą się uzyskaniem tytułu magistra) lub półtora roku (dla tytułu magistra, inżyniera). Studia podyplomowe realizowane na WSEI, trwają dwa semestry, czas ten obowiązuje dla wszystkich proponowanych kierunków. Dodatkowo, nabór na studia podyplomowe odbywa się dwa razy w ciągu roku, więc to Ty możesz zdecydować, kiedy chcesz rozpocząć naukę: w semestrze letnim czy zimowym.
- Uzyskany tytuł. Absolwenci studiów podyplomowych kończą edukację wyposażeni w praktyczną wiedzę, pozwalającą na podjęcie pracy w wybranej branży. Ukończenie studiów podyplomowych nie wiąże się jednak z uzyskaniem tytułu naukowego, jak ma to miejsce w przypadku studiów magisterskich, których ukończenie pozwala na uzyskanie tytułu magistra.
- Zakres zdobytej wiedzy. Realizując studia magisterskie, studenci zgłębiają wiedzę w wybranym obszarze w szerokim zakresie. Wybierając studia podyplomowe, wiedza jest mocno praktyczna, ukierunkowana na wybrany obszar, dzięki czemu absolwenci studiów podyplomowych zdobywają kompedium wiedzy wyłącznie niezbędnej w pracy zawodowej.
- Forma zajęć. Zajęcia na studiach podyplomowych cechują małe grupy i praca na case studies. Grupy zajęciowe liczą zazwyczaj około kilkunastu osób, co pozwala na realizację materiału w formie praktycznych ćwiczeń, podczas gdy grupy zajęciowe na studiach magisterskich zazwyczaj liczą znacznie więcej studentów.
- Cena. Studia magisterskie w trybie dziennym na uczelniach publicznych są bezpłatne. Natomiast te studia w trybie zaocznym oraz w obu trybach na uczelniach prywatnych są realizowane odpłatnie. W takim zestawieniu studia podyplomowe cechują się niższą ceną, która wynika również z krótszego czasu trwania tych studiów.
Podsumowując, zarówno studia magisterskie, jak i studia podyplomowe dają wiele możliwości rozwoju swoich umiejętności. Decyzja o tym, którą formę wybrać jest indywidualną decyzją. wynikającą z konkretnych potrzeb każdej osoby.