Budowanie systemów Business Intelligence w środowisku Microsoft
Business Intelligence (BI) jest coraz popularniejszym terminem odnoszącym się do informatyzacji przedsiębiorstw oraz podnoszenia ich konkurencyjności na rynku. Business Intelligence to systemy informatyczne, które zamieniają masę surowych danych w czytelne i konstruktywne informacje, które w kolejnym etapie przekształcane są w wiedzę wspierającą podejmowanie właściwych decyzji.
Business Intelligence często rozumiane jest jako analityka biznesowa czy controlling. Zadaniem Business Intelligence jest wspieranie procesu podejmowania decyzji w przedsiębiorstwach, co w efekcie pozwala na znacznie efektywniejsze planowanie i zarządzanie.
Wprowadzenie do baz danych
Bazy danych to zbór informacji zapisanych w ściśle określony sposób w strukturach odpowiadających założonemu modelowi danych. Baza danych obejmuje dane oraz program komputerowy wyspecjalizowany do gromadzenia i przetwarzania tych danych. Ważnym elementem są modele baz danych czy umiejętność zaprojektowania bazy danych w sposób przejrzysty oraz użyteczny.
Hurtownie danych
W hurtowniach danych przechowywane są wszystkie możliwe informacje o przedsiębiorstwie. Jego transakcjach, procesach, relacjach czy rozliczeniach. To właśnie z nich korzystają systemy jak OLAP (przetwarzanie danych) czy DSS (wspomaganie decyzji). Im więcej danych zawiera hurtownia – tym wyniki przetworzonych danych są lepsze.
Korzyści z Business Intelligence
Systemy business Intelligence mają na celu pomagać firmom świadomie podejmować decyzje w oparciu o twarde dane. O ile w hurtowniach danych czy bazach danych wszelkie informacje są nieustandaryzowane oraz jest ich ogromna ilość co utrudnia analizę i wyciąganie właściwych wniosków. System BI ma zadanie z jednej strony uporządkować dane i informacje w wiedzę, a z drugiej strony pokazać wypracowane informację i wiedzę w formie bardzo przejrzystych i czytelnych raportów.
Budowanie systemów Business Intelligence w środowisku Microsoft w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki przygotowuje kompleksowo do pracy z systemami BI, w trakcie zajęć uczestnicy poznają najważniejsze zagadnienia i praktyczne zastosowania BI. Po zakończeniu studiów słuchacze posiadają wiedzę o najnowocześniejszych trendach w projektowaniu i budowie rozwiązań Business Intelligence, posiadają konkretne umiejętności takie jak :
· Projektowanie i budowa hurtowni danych (Data Warehouse) składającej się z 3 warstw: warstwa zasilania danymi (ETL), warstwa magazynowania danych (SQL), warstwa analizy (SSAS);
· Tworzenie atrakcyjnych wizualnie raportów i dashboardów (Power BI, Report Builder);
· Wykorzystywanie Excela do wizualizacji danych (tabele i wykresy przestawne) oraz do budowy mniejszych rozwiązań BI