Export i import towarów odgrywa coraz większą rolę w działalności polskich przedsiębiorstw. Uczestniczenie w nim jest jednak obwarowane koniecznością przestrzegania wielu regulacji krajowych, Unii Europejskiej, a także międzynarodowych. Operacje, które muszą zostać załatwione przez przedsiębiorcę we współpracy z organami celnymi, wymagają dysponowania odpowiednio przygotowaną kadrą, tak aby zapewnić pełną zgodność z przepisami prawa celnego.
Agent celny jest profesjonalnym przedstawicielem przedsiębiorstw i innych podmiotów, które uczestniczą w międzynarodowej wymianie handlowej. W ramach świadczonej obsługi celnej może obsługiwać systemy, przygotowywać niezbędne dokumenty, informacje, deklaracje, składać wnioski, dokonywać zgłoszeń celnych oraz wykonywać inne niezbędne czynności. Działalność agenta celnego polega na profesjonalnym zastępstwie w załatwianiu formalności celnych. Rolę pełnioną przez agentów celnych w zakresie regulacji Unijnego Kodeksu Celnego można porównać do roli doradcy podatkowego w sferze podatków krajowych.
Wpisanie na udostępnianą publicznie listę agentów celnych, prowadzoną przez Ministra Finansów, jest potwierdzeniem zawodowych kompetencji. Wymaga od osoby ubiegającej się o taki wpis wykazania się:
– pełną zdolnością do czynności prawnych,
– niekaralnością za przestępstwa przeciwko: wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe,
– posiadaniem niezbędnych kwalifikacji (udokumentowane np. świadectwem ukończenia studiów podyplomowych WSEI) lub co najmniej trzyletnim doświadczeniem, w zakresie obsługi celnej podmiotów gospodarczych.
Jeżeli ukończyło się dowolne studia (licencjackie lub magisterskie), nie jest się karanym i posiada nieograniczoną zdolność do czynności prawnych, aby zostać agentem celnym wystarczy uzupełnić kwalifikacje podejmując studia podyplomowe „agent celny” na WSEI.
Poznaj listę 5 powodów, dla których warto zostać agentem celnym:
- Interesująca praca w środowisku międzynarodowej wymiany handlowej ( m. in. importerzy, eksporterzy, przedsiębiorstwa spedycyjne i przewozowe),
- Możliwość działania zarówno w formule świadczenia pracy jak i jako niezależny przedsiębiorca (B2B)
- Potencjalni pracodawcy lub zleceniodawcy to największe i najdynamiczniej rozwijające się przedsiębiorstwa w Polsce
- Uprawnieninia agenta celnego mogą stanowić dodatkową kompetencję dla osób wykonujących pokrewne zawody (np. spedytora)
- Systematyczny wzrost obecności polskich przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym oznacza stały wzrost zapotrzebowania na kompetencje agentów celnych
Rekrutacja na kierunek Międzynarodowy obrót towarowy, specjalność: Agent Celny trwa. Zapraszamy do zapisów.