Ministerstwo zdrowia jest w trakcie przygotowania nowej ustawy o ochronie zdrowia. Według nowego brzmienia ma ona zapewnić to, co gwarantuje Konstytucja, czyli ma ona objąć prawem do świadczeń zdrowotnych wszystkich Polaków.
W tym miejscu warto przytoczyć art. 68 Konstytucji RP, która stanowi, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia, a państwo ma zapewnić wszystkim równy dostęp do opieki zdrowotnej niezależnie od ich sytuacji materialnej.
1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
Jednak w rzeczywistości sprawa ta wygląda inaczej. Pomimo zapisu w Konstytucji ubezpieczenia zdrowotnego, jak wynika z szacunków, brakuje około 2,5 miliona Polaków. Liczba ta jest bardzo duża w porównaniu z innymi krajami w Europie. Likwidacja ubezpieczenia zdrowotnego niewątpliwie zrewolucjonizowałaby system ochrony zdrowia.
Przymiarki do zmiany ustawy pojawiły się już ponad rok temu. Warto wskazać, że w sporej części udało się zmienić system. Od początku roku osoba, która jest nieubezpieczona, może pójść do lekarza rodzinnego. Nowa regulacja jest w trakcie konsultacji rządowych.